Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... buna ziua - revenire la numele de dinaintea ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

buna ziua - revenire la numele de dinaintea casatoriei, pe cale administrativa

m-am casatorit in romania si am luat numele sotului dupa casatorie.acum sunt in italia si ar trebui sa imi schimb toata documentele,dar imi e foarte greu pentru ca am o fetita cu probleme de sanatate si are toate actele pe numele meu ,si sa incep sa imi schimb toate documentele acum ar fi imposibil,mai ales cu legile de aici.cum mi-as putea recapata numele de dinaintea casatoriei?va multumesc !!!
o zi buna!!
pe cale administrativa!
[ link extern ]
In caz ca nu v-ati schimba actul de identitate in termen de 15 zile de la casatorie, sanctiunea pe care o riscati este o amenda cuprinsa intre 40 si 80 de lei.
Poate mai amanati schimbarea acestuia pana rezolvati problemele de sanatate ale fetitei.
actul de identitate l-am schimbat,dar nu am schimbat documentele din italia.si nici nu as vrea sa le schimb pentru ca nu am cum deocamdata.nu stiu cum sa procedez.

Daca pe ''documentele'' din Italia aveti trecut si CNP-ul atrageti atentia asupra acestui lucru - faceti si o copie dupa certificatul de casatorie, pe care sa o aveti cu dvs. ...

Nu stiu la ce documente va referiti, poate daca sunteti mai explicita va putem ajuta mai mult.
Sa intelegem ca atunci cand v-ati casatorit aveati un copil pe numele dvs. de fata? Acum mai sunteti casatorita sau ati divortat? Puteti sa va schimbati numele pe cale administrativa dar numai cu acordul sotului actual.

Scuze, dar poate sotul sa va adopte copila si atunci ati fii toti trei pe acelasi nume. Dati-ne detalii.
Ares-3, moderator